§1
PRZEPISY OGÓLNE
- Niniejszy regulamin ustala się na podstawie upoważnienia wynikającego z art. 4 Ustawy z dnia 15listopada 1984r. - Prawo Przewozowe (tekst jednolity: Dz.U. Z 2020 .poz. 8).
- Regulacje przyjęte w niniejszym Regulaminie stosuje się w ścisłym powiązaniu
z przepisami Ustawy „Prawo przewozowe” oraz przepisami wykonawczymi wydanymi na jej podstawie, Ustawy z dnia 6 września 2001r. „O transporcie drogowym” (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 2140 z późn. zm.) oraz przepisami wykonawczymi do tej ustawy i przepisami Kodeksu Cywilnego. - Regulamin przewozu osób publicznym transportem zbiorowym, zwany dalej „Regulaminem”, obowiązuje w autobusach użytkowanych przez Kozienicką Gospodarkę Komunalną Sp. z o.o. w Kozienicach, której jako Operatorowi powierzono realizację zadania w zakresie publicznego transportu zbiorowego.
- Użyte w niniejszym Regulaminie określenia oznaczają:
a. Operator - Kozienicka Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. w Kozienicach, wykonująca regularne przewozy osób publicznym transportem zbiorowym,
b. obsługa pojazdu - kierowca oraz pracownicy Kozienickiej Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Kozienicach. - Regulamin niniejszy jest zbiorem praw i obowiązków:
a) Operatora,
b) Pasażerów,
c) Obsługi pojazdu.
§ 2.
PRAWA I OBOWIĄZKI OPERATORA
- Operator jest zobowiązany do zapewnienia pasażerom odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz do należytej obsługi przewozów.
- Operator poprzez obsługę pojazdu, zapewnia pasażerom bezpośrednią informację dotyczącą warunków obsługi podróżnych, w tym w szczególności czasu odjazdu
z przystanku początkowego, trasy oraz kierunku jazdy. - Operator za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Kozienicach zobowiązany jest
do umieszczania na przystankach rozkładów jazdy. - W każdym pojeździe powinna znajdować się dokładna informacja, gdzie i do kogo pasażerowie mogą kierować skargi i wnioski dotyczące świadczonych usług przewozowych.
- Operator nie odpowiada za szkody powstałe w wyniku przerw, zmiany kierunku jazdy spowodowane siłą wyższą, poleceniami osób kierujących ruchem lub podmiotów zarządzających ruchem.
§ 3.
PRAWA I OBOWIĄZKI PASAŻERÓW
- Wsiadanie do pojazdu i wysiadanie z niego dozwolone jest tylko na wyznaczonych
do tego celu przystankach i po całkowitym zatrzymaniu się pojazdu. - Zabrania się wsiadania i wysiadania z pojazdu:
1. podczas ruchu pojazdu,
2. przed całkowitym otwarciem drzwi pojazdu,
3. po sygnale oznajmiającym zamknięcie drzwi lub odjazd pojazdu.
3. Pasażerowie obowiązani są opuścić pojazd na ostatnim przystanku lub stacji na trasie:
- gdy jest to wyznaczony przystanek lub stacja dla wysiadających,
- gdy pojazd zakończył obsługę danej trasy,
- gdy zachodzi konieczność dokonania czynności związanych ze zmianą kierunku jazdy,
- na polecenie obsługi pojazdu
- Wsiadanie do pojazdu na przystankach krańcowych dozwolone jest po zakończeniu czynności związanych ze sprawdzeniem stanu technicznego pojazdu, po zakończeniu czynności związanych ze zmianą kierunku jazdy oraz ze zmianą tablicy informującej
o kierunku jazdy. - Dla bezpieczeństwa pasażerowie zajmujący miejsca stojące powinni w czasie jazdy trzymać się uchwytów lub poręczy.
- Pasażerowie nie mogą zajmować miejsca w pobliżu kierującego pojazdem w sposób ograniczający jego pole widzenia, ani zachowywać się w sposób utrudniający kierującemu prowadzenie pojazdu.
- Pasażer odpowiada za szkody powstałe na skutek uszkodzenia lub zanieczyszczenia z jego winy pojazdu.
- Pasażerowie, którzy zajmują miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych lub osoby z dzieckiem na ręku, obowiązani są do zwolnienia tych miejsc w razie zgłoszenia chęci ich zajęcia przez osoby, dla których miejsca te są przeznaczone.
- Przewóz osób na wózkach inwalidzkich oraz wózków dziecięcych może odbywać się tylko na wyznaczonym miejscu w pojeździe. Przewożona może być jedynie taka liczba osób na wózkach inwalidzkich lub w wózkach dziecięcych ile jest wyznaczonych na ten cel miejsc w autobusie.
- Wózek (dziecięcy, inwalidzki) jak i przewożone w nim osoby muszą być odpowiednio zabezpieczone.
- W czasie przewozu pasażerowie powinien przestrzegać obowiązujących przepisów prawa, ogólnie przyjętych norm zachowania w miejscach publicznych, postanowień niniejszego regulaminu, a także zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym w szczególności zabronione jest:
a. zanieczyszczanie i zaśmiecanie pojazdu lub niszczenie jego urządzeń i wyposażenia,
b. wychylanie się z pojazdu i opieranie się o drzwi podczas jazdy,
c. palenie tytoniu, używanie elektronicznych papierosów, alkoholu, spożywanie artykułów żywnościowych mogących wyrządzić szkodę innym pasażerom,
d. granie na instrumentach muzycznych,
e. przebywanie w kabinie kierowcy.
§ 4.
OBOWIĄZKI OBSŁUGI
- Zabrania się kierowcy prowadzenia rozmowy z pasażerami w czasie jazdy.
- Obsługa autobusu może odmówić przewozu lub zażądać opuszczenie pojazdu przez pasażera zagrażającego bezpieczeństwu lub porządkowi w transporcie jak i pasażera uciążliwego dla podróżnych.
§ 5.
PRZEWÓZ BAGAŻU I ZWIERZĄT
- Pasażerowie mogą przewozić w autobusach:
a. bagaż, za który uważa się również złożony wózek dziecięcy oraz złożony wózek inwalidzki,
b. zwierzęta domowe trzymane na kolanach, o ile nie są one uciążliwe dla innych pasażerów i są zabezpieczone przed ucieczką lub wyrządzeniem szkody pasażerom,
c. psy będące przewodnikami osób z niepełnosprawnością. - Bagażu i zwierząt nie można umieszczać na miejscach przeznaczonych do siedzenia.
- Zabrania się przewozu w autobusach przedmiotów, które mogą wyrządzić szkodę innym pasażerom przez zanieczyszczenie lub uszkodzenie ciała względnie odzieży, albo mogą uszkodzić lub zanieczyścić pojazd w szczególności takich jak: rowery, ostre narzędzia, otwarte naczynia ze smarami lub farbami, broń palna (z wyłączeniem osób uprawnionych na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących do jej przewożenia).
§ 6.
SKARGI I REKLAMACJE
- Skargi i reklamacje należy składać w formie pisemnej na adres operatora lub osobiście w jego siedzibie w godzinach 7:00 –15:00.
- Skargi i reklamacje wniesione anonimowo nie będą rozpatrywane.
- Skargi i reklamacje rozpatruje operator w terminie 14 dni od dnia jej wpływu.
- Określa się następujące dane teleadresowe celem realizacji uprawnień wynikających
z ust 1-3: Kozienicka Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. w Kozienicach
ul. Przemysłowa 15, 26-900 Kozienice.