INFORMACJA DOTYCZĄCA CEN MAKSYMALNYCH
W OKRESIE 01.03.2023-31.12.2023
W okresie od 1 marca 2023r. do 31 grudnia 2023r. obowiązuje system wsparcia odbiorców poprzez stosowanie maksymalnych cen dostawy ciepła.
Zgodnie z uchwaloną w dniu 8 lutego 2023 r. nowelizacją ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, od dnia 1 marca 2023 r. do 31 grudnia 2023r. określone grupy odbiorców zaopatrywanych przez nas w ciepło zostaną objęte maksymalną ceną dostawy ciepła, której sposób obliczania został wskazany w ustawie.
Nawiązując do ustawy, jeśli cena wyliczona według nowych zasad okaże się wyższa, niż płacona przez odbiorców od początku października 2022 roku, to Spółka jest zobowiązana stosować cenę najniższą dla odbiorcy.
Wobec powyższego od dnia 01.03.2023r. Kozienicka Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. w rozliczeniach z Odbiorcami ciepła w Kozienicach (wyszczególnionymi poniżej) będzie stosować cenę najniższą czyli średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą, o której mowa w art. 3 ust. 3 ustawy, powiększoną o średnią stawkę opłat za usługi przesyłowe.
Dla odbiorców z miejscowości Świerże Górne od dnia 01.03.2023r. Kozienicka Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. będzie stosowała ceny i stawki opłat wskazane przez sprzedawcę ciepła tj. Enea Wytwarzanie Sp. z o.o. w następujących wysokościach:
Grupy klientów, którym przysługuje maksymalna cena dostawy ciepła:
Maksymalne ceny dostawy ciepła zostaną zastosowane wobec następujących grup klientów:
- gospodarstwa domowe – odbiorcy ciepła w gospodarstwach domowych posiadający zawartą umowę sprzedaży ciepła zostają objęci maksymalnymi cenami dostawy ciepła automatycznie i nie są zobowiązani do składania dodatkowych oświadczeń,
- wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które na mocy ustawy, umowy lub innego tytułu prawnego są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia dostaw ciepła do lokali mieszkalnych – w zakresie w jakim zużywają ciepło na potrzeby gospodarstw domowych lub podmiotów wskazanych w art. 4
ust. 1 pkt 4 ustawy – zostaną objęci maksymalnymi cenami dostaw ciepła automatycznie, ale zgodnie z Ustawą (art. 5 ust. 1 i ust. 3 oraz art. 36) są zobowiązani do złożenia sprzedawcy ciepła oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności określonej w tych przepisach, - podmioty użyteczności publicznej wskazane w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy – otrzymają maksymalną cenę dostawy ciepła pod warunkiem złożenia oświadczenia.
UWAGA WAŻNE:
- Oświadczenia złożone przez odbiorców przed nowelizacją Ustawy zostaną uwzględnione przy stosowaniu maksymalnej ceny.
- Odbiorcy, którzy dotychczas w rachunkach za ciepło otrzymywali informację o kwocie pomniejszenia kosztów zakupu ciepła w wyniku zastosowania ceny z rekompensatą (czyli zostali objęci rekompensatami), od 1 marca 2023 r. zostaną także objęci maksymalnymi cenami dostawy ciepła automatycznie bez potrzeby składania dodatkowych oświadczeń.
- Odbiorcy (wspólnoty mieszkaniowe), którzy nie byli dotychczas objęci cenami
z rekompensatą i nie złożyli oświadczenia, powinni złożyć Oświadczenie w terminie 21 dni od nabycia uprawnienia do objęcia maksymalną ceną dostawy, tj. do dnia 08.03.2023 r. - Odbiorcy (podmioty użyteczności publicznej), którzy nie byli dotychczas objęci cenami z rekompensatą i nie złożyli oświadczenia, w celu objęcia systemem wsparcia powinni złożyć Oświadczenie w terminie 21 dni od nabycia uprawnienia do objęcia maksymalną ceną dostawy, tj. do dnia 08.03.2023 r. W przypadku upływu tego terminu, ceny maksymalne będą obowiązywały od pierwszego dnia kolejnego miesiąca po złożeniu oświadczenia.